Autodesk’den Hafif Araç Tasarımları İçin Yazılım

Hafifletme geleceğin verimli ve çevreci araçları için kritik bir role sahip. Aynı zamanda hafif bir araca daha küçük motor ve batarya sistemi koyarak  maliyetler de düşürülebiliyor. Bu amaçla hareket eden GM (General Motors), Autodesk ile yaptığı ortaklıkla daha hafif araç yapıları üretmek için yeni bir yazılım kullanıyor.

Yazılım sistemi, bulut hesaplama ve yapay zeka algoritmalarını kullanarak parçaların birden çok permutasyonlu dizaynını sunuyor. Bu tasarımlar yüksek performanslı ve organik görünümlü yüzlerce çeşitten oluşabiliyor. Mühendislerin yapması gereken en uygun tasarımı seçerek araçlarına entegre etmek için çalışmalar yapmaları.

Programın sunduğu tasarımlar gözle görülür şekilde hafifleme sağlıyor. Bu yenilikçi tasarımların uygulanması için şirket, yeni üretim alanları kuruyor. 3D yazıcıların da kullanıldığı üretim sistemleri ile oldukça verimli parçalar üretilebileceği söyleniyor. Yazılım programının sunduğu tasarımlar çoğu zaman alışık olmadığımız, garip görünümlere sahip olsa da fark edilir düzeyde iyileşmeye sahipler. Örneğin, koltuk yatakları konusunda çalışan mühendisler %40 daha hafif ve %20 daha dayanıklı parçalar elde ettiklerini belirtiyorlar.

GM 2016 yılında 14 yeni araç modelinde hafifletme çalışmaları yaptı ve araç başına ortalama 159 kilogram hafifleme sağladı. Çalışmalarına son gaz devam eden GM, 2019 model Chevrolet Silverado modelinde 204 kilogramlık hafifletme elde edeceklerini söylüyor.

Kaan Çakın

Kaan Çakın

Otomotiv Mühendisi OTOZON Kurucusu ve Yazarı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir