Dizel Verimliliğinde Benzinli Motor

Çevreci araçlar konsepti yalnızca elektrikli araçlardan meydana gelmiyor. Bu bir geçiş süreci olarak değerlendirilebilir. Bu süreç, doğaya oldukça zararlı gazlar salan dizel motorların bitişi, küçük ve verimli benzinli motorların üretimi, daha sonra hibrit araçlar ve elektrikli araçlar ile devam edecek bir zincir olarak düşünülüyor. Buna belirgin bir örnek olarak Mazda yeni bir güç aktarım sistemi üzerinde çalışıyor. Şirket bu sistemin benzinli olup dizel verimliliğinde çalışacağını söylüyor.

Markanın yeni “3” modelinde kullanacağı sistem SkyActiv-X olarak adlandırılıyor ve kıvılcım kontrollü sıkıştırmalı ateşleme sistemi (SCCI) ile gücünü tekerleklere aktarıyor. Yani sistemde hem geleneksel bir benzinli motorda olduğu gibi bujiler olacak hem de dizel bir motordaki gibi sıkıştırma ile ateşleme bulunacak. Mazda’ya göre bu motor ile %20-30 daha yüksek yakıt tasarrufu ve %30’a kadar daha fazla tork sağlanabilecek.

Yeni Mazda 3’de yine markanın meşhur Kai konsepti kullanılarak keskin hatlar elde edilmiş. Durduğu zaman bile akıcı görünüme sahip araç hem sportif hem de agresif tasarım detayları ile süslenmiş. Şirket hem iç hem de dış kalitenin oldukça artacağını söylerken, Mercedes’in A serisi ile yarışacaklarını belirtiyor. Aracın 2019’da piyasaya çıkması bekleniyor.

Kaan Çakın

Kaan Çakın

Otomotiv Mühendisi OTOZON Kurucusu ve Yazarı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir