Otonom Araçlar Güvenli mi ?

Otonom araçlar denildiğinde aklımıza gelen ilk şey kendi kendine gidebilen, sürücünün araca müdahale etmesinin gerekmediği sistemlere sahip araçlar oluyor. Peki bu sistemler araçları bir insandan daha iyi yönetebilir mi ? Daha mı güvenli ? Yoksa değil mi ?

Otomotiv üreticileri, araştırma – geliştirme şirketleri ve hatta sektörün kıyısında köşesinde kalmış tüm şirketler geleceğin otomobilleri yani otonom araçlar üzerinde harıl harıl çalışıyor. Bu çalışmalarda öncelik güvenlik olarak belirtiliyor. Aracı, bir insandan daha iyi, daha standart, daha güvenli yönetebilecek sistemler geliştiriliyor. Birleşmiş Milletler Sekreteri Elaine Chao, bu yaz yeni bir yönerge ile otonom araçların inovasyon ve güvenlik özelliklerinin teşvik edileceğini bildirdi. Amerikanın bazı eyaletlerinde otonom araçlar yollarda test edilmeye başlandı bile. Fakat değişken çevre faktörleri, insan davranışları, okul bölgelerindeki çocuk hareketleri gibi çeşitli kriterler bulunuyor. Bu sebeple otonom araçların tasarımında güvenlik konusunda oldukça yoğun çalışmalar gerçekleşiyor.

Hepimizin duyup üzüldüğü Uber otonom aracının kazasını değerlendirmek gerekirse. Evet beklenmedik ve üzücü bir durumdu fakat otonom araçların amacı daha güvenli ve düzenli bir çevre oluşturmak. Bu sürecin zorlu geçeceğini herkes biliyor ve şahsen daha da zorlaştırmamak adına manipülasyonların yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.

RAND araçtırma şirketinin çalışmasına göre 500 farklı otonom araç senaryosu incelenmiş ve gelişmeler gözlenmiş. Sonuç olarak gelişimin çok hızlı olduğu ve otonom araçların yaygınlaşıp geleneksel araçların yerini almalarıyla birlikte binlerce hayat kurtarılabileceğini belirtiyorlar. Birbirleri ile iletişim halinde olacak araçların hem trafik hem de güvenlik sorunu çözeceği düşünülüyor.

Kaan Çakın

Kaan Çakın

Otomotiv Mühendisi OTOZON Kurucusu ve Yazarı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir