Tesla Semi: Yük Taşımacılığında Elektrik Devrimi

Hepimiz Tesla’nın elektrikli tırlarını duymuşuzdur. Hatta ilk duyduğumuzda biraz şaşırmışızdır bile. Ama evet, Tesla bu devrimi yaptı ve günden güne ön sipariş sayıları artıyor.

Hikaye ileri görüşlü CEO, Elon Musk’ın açıklamalarıyla başladı. Musk, tüketicilerin arabalar dışında iki elektrikli araç tipine daha ihtiyaç duyduklarını söyledi ve bunların yük taşımacılığı için kullanılan ağır araçlar ile toplu taşımacılıkta kullanılan otobüs tipi araçlar olduğunu belirtti. Bu iki araç türünde de Tesla’nın hali hazırda çalıştığını ve yakında modellerini çıkartacaklarını söyledi. Ve evet Jerome Guillen’in liderliğindeki Tesla Semi prototiplerini yollara çıkarıyor, denemeler ve geliştirmeler yapıyor.

Tesla tırlara olan talep gün geçtikçe artıyor. Anheuser-Busch(40 adet), UPS (125 adet), Bee’ah(50 adet), FedEx(20 adet) gibi büyük şirketlerin yanı sıra bir çok küçük kuruluş da Tesla Semi Trucklarından sipariş ediyor. Hatta “dünya günü” nde 5 elektrikli tır siparişi veren City Furniture şirketi dünyaya güzel de bir mesaj vermiş oldu.

Tesla Semi Truck prototiplerinde arka akslara yerleştirilmiş dört bağımsız elektrik motoru olduğunu görmüştük. Bu demek oluyorki 271 beygir 4 model 3 motoruyla tam 1.084 beygir güç üretebiliyor. Şirket motor üzerinde hala çalıştıklarını, güç kadar verimlilik ve tasarrufa da önem verdiklerini belirtiyor. Batarya konusu oldukça kritik olsa da Tesla Semi, araç tasarımında yaptığı hafifletme çalışmaları ile verimliliği arttırmış. Ayrıca “hyper-efficient drive unit” adını verdikleri sistem ile verimliliğin daha da artacağını belirtiyorlar.

Kaan Çakın

Kaan Çakın

Otomotiv Mühendisi OTOZON Kurucusu ve Yazarı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir